sobota, 22 czerwca 2013

Co, jak i skąd.

Co to dokładnie Lolita Fashion?
Lolita (jap.ロリータ) to styl wywodzący się z Japonii. Cechuje go przede wszystkim delikatny, lalkowy wygląd. Ubrania inspirowane są najczęściej epoką rokoko oraz wiktoriańską, ale także innymi trendami mody. W Lolita Fashion jest mnóstwo stylów, a wciąż tworzą się nowe, zainspirowane inną, uliczną modą japońską (i nie tylko!). Ubrania w stylu lolita noszone są raczej przez płeć piękną, choć i zdarzają się męskie odłamy. Style, które odpowiednie są dla mężczyzn to Kodona, Dandy oraz Aristocrat (choć noszą je także kobiety). Mężczyzna lolita, czyli taki, który nosi sukienki i upodabnia się do kobietek, zwany jest brolitą.

Nazwa: Lolita.
Lolita Fashion nie ma absolutnie nic wspólnego z książką Vladimira Nabokova. Wręcz przeciwnie. W Lolita Fashion kobieta winna być skromna, grzeczna, elegancka, słodka, nie eksponować swojej seksualności. Jedynie styl, jakim jest Ero Lolita, może budzić drobne kontrowersje.

Historia.
Początki Lolita Fashion sięgają lat 90' XX wieku. Styl ten na początku swego istnienia wyglądał zupełnie inaczej, niż dziś, a wciąż się rozwija. Halka nie była obowiązkowa, sukienki były skromniejsze, bez wielkich printów u dołu (ewentualnie materiał posiadał jakiś drobny nadruk kokardek czy owoców), częściej łączyło się jakiś kolor z bielą. Główną cechą lolity była skromność. Najpopularniejsze były wtedy shiro oraz kuro lolita. W pewnym momencie Lolita Fashion zderzyło się z nurtem muzycznym, co w pewnym stopniu doprowadziło do tego całkowitej metamorfozy tego stylu. Można tu nadmienić Manę, gitarzystę byłego Malice Mizer a obecnego Moi dix Mois, oraz projektanta marki Moi meme Moitie. To on doprowadził do tak wielkiej popularności tych stylów, jakimi są gothic lolita, aristocrat lolita, elegant gothic lolita, etc. Do roku 2005 sukienki z printami były rzadkością. Od tamtego czasu zaczęto je coraz częściej produkować, a firmy prześcigały się w pomysłach i tak jest do dziś. Coraz bardziej popularne (na ulicach Japonii) są właśnie te przeładowane cukrem i słodyczą style, jak na przykład OTT sweet czy sweet. Coraz rzadziej widzi się dobrą, skromną classic czy gothic lolitę.

Lolita a styl życia.
Niektórzy próbują na siłę połączyć Lolita Fashion z prywatnym życiem. Inni je rozgraniczają i traktują jako odskocznie od rzeczywistości. Nie ma konkretnego przepisu, jak należy traktować tę modę, więc każdy robi to w indywidualny sposób. Są jednak sytuacje, w których należy odłożyć na bok falbanki i koronki (na przykład idąc do urzędu, czy na rozmowę kwalifikacyjną. Bo przecież mało prawdopodobne jest, by pracodawca czy urzędnik traktował nas poważnie, widząc przed sobą osobę wyglądającą niczym lalka z porcelany).
Istnieją jednak spotkania, gdzie większe grono osób lubujących się w lolicie, może się spotkać, porozmawiać, pośmiać się, wymienić doświadczenia i temu podobne. Ogółem spędzić miło czas z kimś, kto ma te same zainteresowania. Na spotkania te często mówi się "tea party", choć częściej używa się po prostu słowa "meet" czy "meeting".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz